Bude dosť peňazí na pôžičky pre vysokoškolákov? Alternatív je málo

Publikované 10.05.2017 Aktualita | Pôžičky

Bude dosť peňazí na pôžičky pre vysokoškolákov? Alternatív je málo

Známe študentské pôžičky cez Fond na podporu vzdelávania sú dostupné pre čoraz menší počet vysokoškolákov. Tí však nemajú príliš veľa iných možností.

Fond na podporu vzdelávania sa borí už dlhšiu dobu s nedostatkom finančných prostriedkov. Aj preto počet študentov, ktorí nakoniec získajú túto výhodnú pôžičku od štátu, klesá. Kým v roku 2011 ich bolo takmer 3.000, aktuálne číslo hovorí len o niečo viac ako 1.200 vysokoškolákoch čerpajúcich študentský úver od FnPV.

Nízky úrok láka veľa žiadateľov

Študentská pôžička od štátu láka vysokoškolákov najmä na veľmi výhodné podmienky. Požičať sa dá totiž do 2.300 € pre študentov na I. alebo II. stupni vysokoškolského štúdia, pre doktorandov až do 4.500 €. Splatnosť pôžičky môže byť až do 10 rokov, pričom počas samotného štúdia sa pôžička neúročí.

Ešte zaujímavejší je úrok. Ten sa stanovuje na každý školský rok zvlášť a závisí od priemernej ročnej úrokovej sadzby výnosov slovenského štátneho dlhopisu so splatnosťou 10 rokov za predchádzajúci kalendárny rok. Pôžičky poskytnuté počas posledného akademického roku tak boli úročené len sadzbou 0,89 % ročne. To je hlboko pod akýmkoľvek komerčným úrokom.

Dopyt po úveroch je tak vďaka atraktívnym podmienkam veľmi vysoký, no možnosti sú obmedzené. Ešte minulý rok prisľúbil minister Peter Plavčan ďalšie finančné prostriedky pre FnPV vo výške 2,5 milióna €, no zatiaľ nie sú tieto peniaze vôbec isté. Budúcnosť pôžičiek tak zostáva stále nejasná.

Ďalšie možnosti? Len veľmi obmedzené

Pokiaľ študent neuspeje so svojou žiadosťou vo Fonde na podporu vzdelávania, má už len dve možnosti. Prvou je spotrebný úver pre vysokoškolákov od banky, druhou je menšia nebanková pôžička. Ak ste študent a potrebujete si požičať, vyskúšať môžete náš porovnávač pôžičiek, kde nájdete aj také úvery, ktoré budú dostupné pre vás.

Máte skúsenosti so študentskou pôžičkou? Ak áno dajte nám vedieť buď v komentári pod článkom alebo na FB stránke.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.