Banky ponúkajú k pôžičkám rôzne odmeny. Kto vás odmení za riadne splácanie a aké sú benefity?

Publikované 27.04.2018 Prieskum | Pôžičky

Banky ponúkajú k pôžičkám rôzne odmeny. Kto vás odmení za riadne splácanie a aké sú benefity?

Trh s úvermi je v poslednej dobe jednou z najviac konkurenčných oblastí. Viaceré banky sa predbiehajú v tom, ako nalákať klienta, pričom využívajú aj rôzne finančné a nefinančné benefity. Pozreli sme sa bližšie, čo všetko môžete k pôžičke získať ako odmenu.

Odklad splátok aj mimoriadne splátky bez poplatku

Prvý benefit je finančný, aj keď priamo vám žiadne peniaze neprinesie, skôr ušetrí. Čoraz viac bánk totiž ponúka možnosť splatiť pôžičku predčasne a to nielen celý jej zostatok, ale aj časť, čiže vložiť vlastne mimoriadnu splátku.

Bez poplatku je možné splatiť časť pôžičky bez ohľadu na výšku mimoriadnej splátky vo viacerých bankách. Môžete tak spraviť kedykoľvek, stačí mať len pripravenú dostatočnú sumu peňazí na mimoriadnu splátku.

Kreditná karta k úveru zdarma

Druhým zaujímavým benefitom je získanie kreditnej karty k spotrebnému úveru. Pýtate sa, prečo by ste niečo také mali chcieť? Kreditka je veľmi dobrým zdrojom pohotovostných peňazí, niečo ako železná rezerva.

Na rozdiel od bežnej pôžičky totiž čerpanie úveru z kreditnej karty funguje oveľa flexibilnejšie a jednoduchšie.

Zníženie úrokovej sadzby aj bonus k poistnému plneniu

Zníženie úrokovej sadzby je pomerne bežný benefit, ktorý banky ponúkajú k úverom pre nových klientov. Dosiahnuť takúto odmenu za aktívne využívanie účtu je možné  až do výšky 1 % p.a.

Druhým štandardným nástrojom býva zníženie úroku za využitie poistenia k úveru. Najzaujímavejšou ponukou v tomto prípade je možnosť v prípade pracovnej neschopnosti alebo straty zamestnania získať k poistnému plneniu aj bonus vo výške 100 Eur mesačne vyplácaný až po dobu 1 roka.

Kto vás odmení za riadne splácanie? Jedine Raiffeisen bank

Hovoríte si, že všetky vyššie spomínané benefity sú už otrepané?. S tým sa dá len súhlasiť. Našťastie z úplne inej kategórie benefitov pre klientov je odmena za riadne splácanie od Raiffesisen banky. Áno, dobre čítate, aj za to, že budete svoju pôžičku splácať riadne a včas, môžete získať odmenu. Aktuálne má takúto ponuku len Raiffeisen bank, no jej konkurenti by sa určite mohli inšpirovať.

Aby ste získali odmenu za riadne splácanie, stačí splniť dve podmienky:

  1. Pôžičku budete riadne splácať, to znamená, že budete dodržiavať dohodnutý splátkový kalendár a budete platiť načas.
  2. Nezmeníte parametre splácania pôžičky, čiže dodržíte stanovenú dobu splatnosti a nebudete ani meniť výšku mesačnej splátky.

Pri tom riadnom splácaní sa ešte na chvíľku zastavíme. Raiffeisen bank síce trvá na splácaní včas, ale zároveň vám vie každý rok odpustiť 1 omeškanie splátky v trvaní do 60 dní. Ak teda raz za rok zabudnete splátku uhradiť včas, ešte nemusíte o odmenu za riadne splácanie prísť.

A koľko môžete získať? Každý rok až do 400 Eur, v závislosti od výšky poskytnutej pôžičky a doby splatnosti. Napríklad pri pôžičke 10 000 Eur so splatnosťou 73 mesiacov môžete získať ročne odmenu až 390 Eur. Odmena sa vypláca ročne po splnení stanovených podmienok.

Ako teda vidíte, nie je jedno, kde si požičiate. Odmeny k pôžičkám sú naozaj pestré a kým niektoré banky neponúkajú klientom navyše nič, iné im môžu každý rok vyplatiť v hotovosti aj niekoľko stoviek Eur. Vyberať sa preto naozaj vyplatí!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.