Apple Pay a Google Pay – ako ich nastaviť a platiť s nimi

Ján Schneider   Publikované 23.12.2020 Rada| Finančný mix

Apple Pay a Google Pay – ako ich nastaviť a platiť s nimi

Ešte mnohí si pamätáme tie staré zlaté časy kešu u nás, na „divokom východe“ v 90. rokoch minulého storočia. Prežili sme to nejako a dnešná smart doba už dáva platbám v hotovosti zbohom. Vlastne už aj peňaženky sú nám takmer nanič, stávajú sa skoro nadbytočným módnym doplnkom. V obchode v pohode pípame smartfónmi alebo smartvočmi a máme nakúpené. Pozrime sa spolu na najznámejšie pay platformy so vzrastajúcou obľúbenosťou. Zameriame sa aj na to ako, kde a prečo ich treba nastaviť a používať.


Doba smartová

Napriek koronakríze je to tak, že žijeme v dobe štartu 4. priemyselnej revolúcie, Industrie 4.0 sa to volá. No a jednou zo súčastí tohto nevyhnutného procesu je „smartizácia“. Postupne, ale nezadržateľne sa všetko, čo sa len trošku dá, mení na smart. Týka sa to aj bezkontaktných platieb. Bankári už aj na Slovensku evidujú, že smart platíme čoraz viac.

Kde sa to celé vzalo?

Môžu za to dvaja z Big four, veľkej technologickej štvorky. Google aj Apple sú prvé dve písmená skratky GAFA. Teda označenia skupiny kľúčových globálnych technologických hráčov, gigantov. Lídrov, ktorí určujú vývoj, smer a trendy a zbytok sveta sa len usiluje dobiehať. Nuž a keďže Google Pay a Apple Pay sú ich platobné systémy, museli sa prispôsobiť aj banky.

Ak máte účet v banke, ktorá stíha, môžete týmito appkami aj platiť. Inak sú vám prakticky nanič, pretože bankový účet nemáte v Googli alebo Appli, ale v banke. V lete pred rokom a na jar pred dvomi mohli takto platiť len majitelia účtov v piatich bankách, pôsobiacich v našej krajine. Postupne sa ale pridávajú ďalšie.

Google Pay

Platobná služba od Google bola po prvý raz predstavená na Slovensku už takmer pred tromi rokmi. Presne 28. 2. 2018 a vývojári z Googlu tromfli aj konkurenciu z Apple. V čase spustenia u nás bola appka „kompatibilná“ celkom so štyrmi bankami z 28, pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Teda s piatimi, ale dve z nich mali rovnakého vlastníka.

V aktualizovanom zozname bánk podporujúcich Google Pay nájdete aj typy kariet, podporovaných konkrétnymi bankami pre Google Pay. Možno sa pýtate prečo bol Google prvý, ale je to viac-menej jasné. Nemáme síce presné štatistiky, dá sa však predpokladať, že ľudí so smartfónmi s Androidom je viac, ako tých s ajfónmi a iOS. Globálne, ale aj v našej krajine.

/data/hyperfinancie.sk/multimedia/documents/Google-Pay-logo.webp

Ako funguje Google Pay?

Platiť bezkontaktne a bez vyťukávania čohokoľvek sa touto appkou dá tak, ako bežnou platobnou kartou. S inštaláciou je to už trošku zložitejšie, ale tiež žiadna veda. Funguje to tak, že svoje karty nahráte do smartu a tam, kde je to možné, už len pípate. Svojím smartom alebo smart hodinkami, priamo v obchode, kde sa dá bezkontaktne platiť.

Potrebujete na to len smartfón, ideálne s Androidom a NFC čipom. Samozrejme, kartu k účtu v banke. Môže ich byť aj viac. S tým, že si budete musieť vybrať, ktorá z vašich platobných kariet bude pre túto appku hlavná. O bezpečnosť sa nemusíte báť, vývojári z Google garantujú, že je to vraj ešte bezpečnejšie, ako platba samotnou kartou.

Výhody

  • jednoduchosť
  • rýchlosť
  • bezpečnosť
  • možnosť platieb na internete aj v kamenných obchodoch
  • globálnosť – postupná.

Čo ak stratíte smartfón?

Bez obáv, nikto v ňom čísla vašich kreditiek nenájde, rovnako nebude môcť ani platiť namiesto vás cez Google Pay. Istí to totiž bezpečnostný prvok, ktorý pri tejto appke funguje: buď váš odtlačok prsta, alebo PIN, alebo odblokovanie pomocou mriežky. Ak vám niekto mobil ukradne, stačí ho zablokovať a nemusíte blokovať karty v ňom uložené.

 

Apple Pay

Platobná služba od Apple funguje u nás od 26. júna 2019. Vtedy bola k dispozícii pre klientov v piatich z 28 bánk pôsobiacich na Slovensku. Aktualizovaný zoznam partnerských bánk podľa krajín je k dispozícii, banky postupne pribúdajú aj u nás.

/data/hyperfinancie.sk/multimedia/documents/apple_pay_znak.jpg

Ako funguje Apple Pay?

Princíp je rovnaký, ako pri akejkoľvek mobilnej pay appke. Apple Pay si môžete jednoducho nainštalovať do akéhokoľvek vyhovujúceho Apple zariadenia s NFC čipom. Do starších zariadení viete pridať osem, do novších až dvanásť rôznych kariet, nielen bankových. A môžete jednoducho a bezpečne platiť na weboch, appkách či v kamenných obchodoch.

Výhody

rovnaké, ako pri Google Pay:

  • jednoduchosť
  • rýchlosť
  • bezpečnosť
  • možnosť platieb na internete aj v kamenných obchodoch
  • globálnosť - postupná.

Pridáme ešte: diskrétnosť a anonymnosť – nech kupujete čokoľvek, podľa údajov o transakciách nikto nemá šancu zistiť vašu totožnosť.

Čo ak stratíte ajfón?

Prídete o pomerne drahé zariadenie, kontakty a všetko v ňom. Nikto vám však nevybieli účty. Buďte bez obáv, pri Apple Pay sa neidentifikujú čísla vašich kreditiek. Okrem toho ste istení Apple Face ID, Touch ID či kódom, ktorý poznáte len vy. A ešte naviac existuje služba nájdenia vášho ifónu, v ktorej ho viete prepnúť do režimu stratený. Prakticky tak deaktivujete aj Apple Pay.

Náš tip

Ak budete mať s appkou Apple Pay náhodou akýkoľvek problém, nemusíme asi ani pripomínať, že máte k dispozícii adekvátny support. Taký, na aký ste ako Apple pozitívny užívateľ určite zvyknutý.


Kde všade Google Pay a Apple Pay funguje?

Pay appkami Google Pay a Apple Pay platíme na nete, weboch, aplikáciách a v kamenných obchodoch s tým správnym logom. Vonkoncom nie všade, ale vydržme, dajme obchodníkom čas, nech sa prispôsobia. Slovensko je jedna z krajín únie, kde sa to celkom dobre rozbieha. Asi sa budete čudovať, ale nie je to ešte vonkoncom celá únia, tobôž komplet Európa. Postupne sa to však nabaľuje ako snehová guľa.

Okrem štátov, kde to akosi automaticky predpokladáte, už dnes môžete smarfónom či smart hodinkami platiť napríklad aj v Kazachstane alebo Vatikáne. V každom prípade – keď korona dovolí – sa pred vycestovaním informujte. Konkrétne krajiny majú svoje konkrétne odlišnosti a pravidlá. Netýka sa to len klímy, kultúry a miestnej kuchyne, ale aj smart platieb.

Viete, že ...
... slovenský bankový sektor vraj patrí v Európe medzi najinovatívnejšie?

Členovia Slovenskej bankovej asociácie spustili dokonca vlastnú appku payme, ktorá zjednodušuje platby cez akékoľvek četovacie aplikácie, bez ohľadu na to, v ktorej banke máte účet.


Ide to hore

Počet mobilných platieb síce zatiaľ na Slovensku nedosahuje ani 10 % všetkých bezkontaktných platieb, ale stále stúpa. Nebyť obmedzujúcich korona opatrení, mohli byť čísla rádovo vyššie. Pomohli tomu samozrejme aj platobné aplikácie Apple Pay a Google Pay. Iste zabralo aj to, že najmä mladí ľudia nemajú problém zvyknúť si na takéto spôsoby platby. Ak doteraz mobilom neplatíte, nič vám nebráni to skúsiť. A uvidíte, že je to naozaj easy a smart. Zatiaľ ešte nie sme v štádiu, že by sme takto mohli platiť všade, ale aj to skôr či neskôr príde.

Zdroje: Google Pay / Apple Pay / Slovenská banková asociácia

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty Prečítať viac o autorovi