Ako platiť v zahraničí?

Publikované 10.07.2018 Rada| Finančný mix

Ako platiť v zahraničí?

Chystáte sa na dovolenku alebo zahraničnú pracovnú cestu? Pravdepodobne riešite aj otázku financií. Je lepšia hotovosť alebo platobná karta?

Do cudziny vám neodporúčame chodiť úplne bez hotovosti. Na drobné výdaje sa vždy zíde. Pri vyšších sumách je lepšie platiť kartou. Vyhnete sa riziku, že vás o hotovosť niekto pripraví.

Koľko si so sebou vziať?

Túto otázku si položí asi každý dovolenkár. Odpoveď sa hľadá ťažko. V prvom rade by ste si mali zvážiť, čo všetko máte v cene zájazdu a aké výdavky plánujete. Ak máte uhradený len pobyt bez stravy, miniete iste viac, ako pri dovolenke all inclusive. Okrem výdavkov na stravu a nápoje počítajte aj s nákupmi suvenírov a fakultatívnych výletov. Práve ceny výletov môžu váš rozpočet zaťažiť, preto sa o nich informujte vopred v cestovnej kancelárii.

Kedy uprednostniť kartu pred hotovosťou?

Platobnú kartu by ste si mali pribaliť vždy. V prípade, že sa vám financie v peňaženke minú, nezostanete „na suchu“. Na výbery z bankomatov je vhodnejšie použiť debetnú kartu, na priame platby radšej kreditnú. Mnohí obchodníci v cudzine umožňujú platiť len prostredníctvom embosovanej platobnej karty, teda takej, ktorá má písmo vystúpené na povrchu. Ak vaša debetná ani kreditná karta nie je embosovaná, je možné, že nebude pri platobnom styku za hranicami akceptovaná.

Pri výbere z bankomatu vyhľadávajte ten, ktorý je z bankovej skupiny vašej banky. Stačí sa orientovať podľa jej loga. Peniaze vyberajte v miestnej mene, kurz tak bude výhodnejší. Pri vyšších výdavkoch je bezpečnejšie využiť platbu kartou.

Chráňte svoje financie  

Rovnako ako doma, aj v zahraničí by ste mali vykonávať všetky kroky na zabezpečenie ochrany svojich peňazí. Peňaženku nedávajte do cudzích rúk – ani vtedy, keď sa vám predavač ponúkne, že si vyberie potrebné drobné, v ktorých sa vy neviete rýchlo zorientovať. Nikdy nemáte istotu, či okrem mincí neskončia v jeho vreckách aj vyššie bankovky.

Výber z bankomatu robte radšej za bieleho dňa a na miestach, kde sa pohybuje viac ľudí. Na verejnosti ich neprepočítavajte – neviete, kto sa díva a počíta s vami...

V hoteli využívajte na odkladanie cenností, vrátane vašej peňaženky, hotelový trezor. Žiadna iná skrýša nie je dostatočná, a to ani zamknutý kufor schovaný pod posteľou. Pamätajte, že v prípade krádeže bude poisťovňa zisťovať, či musel zlodej prekonať pri vniknutí do hotelovej izby prekážky. Teda, či boli zamknuté dvere, zatvorené všetky okná a cennosti v trezore. Inak môže poistné plnenie zamietnuť.

Platobná karta má okrem rýchleho prístupu k financiám aj ďalšiu výhodu – v prípade krádeže sa dá rýchlo a jednoducho zablokovať. Aj tu však môžete prísť o veľa peňazí, ak váš PIN kód nosíte spolu s kartou v jednej peňaženke, či dokonca ho máte zapísaný priamo na karte. V prípade, že ste na zneužitie karty prišli až po tom, ako z vášho účtu odišli financie, podajte v banke spolu so žiadosťou o zablokovanie karty aj reklamáciu. Banka vám po preverení udalosti vráti sumu zo všetkých autorizovaných platieb, teda tých, kde zlodeji použili váš PIN. Môže si účtovať spoluúčasť, maximálne však do výšky 100 eur.

Nikto z nás si nechce pokaziť dovolenku tým, že bude riešiť krádež hotovosti či zneužitie platobnej karty. Predchádzajte tomu zvýšenou opatrnosťou, nastavte si SMS notifikácie o pohyboch na účte a nenoste všetku hotovosť na jednom mieste. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam.  

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.