Aké sú prognózy vývoja ekonomiky v koronakríze

Ján Schneider   Publikované 03.06.2020 Aktualita| Finančný mix

Aké sú prognózy vývoja ekonomiky v koronakríze

Súčasná ekonomická kríza je podľa rôznych zdrojov najväčšia a najhoršia v histórii ľudstva. Prognózy obnovy ekonomiky likvidovanej dôsledkami korona pandémie nie sú dobré. Aj po tejto kríze príde rast. Nebude to však bez ekonomických obetí a strát. Ako je a bude na tom ekonomika Slovenska?

Prečo nás má najprv zaujímať svetová ekonomika?

Pretože nie sme Severná Kórea. Naša ekonomika je otvorená, v Európe vraj najotvorenejšia. Znamená to, že ak bude zle v Nemecku, bude zle aj u nás. To bude paradoxne v časoch postupného dvíhania sa ekonomiky z kolien po koronakríze pozitívny fakt.

Nemecko ako ekonomický ťahúň únie sa nedal zahanbiť ani v ekonomických korona opatreniach. Nemecký minister financií ich nazval nekompromisne: bazooka. Majú účinnú silu. Aktuálne sa 27. mája nechala počuť aj kancelárka Angela Merkelová. Podľa nej je Nemecko stále na začiatku pandémie a ľudia nesmú poľaviť v ostražitosti. Základné opatrenia proti šíreniu koronavírusu musia podľa kancelárky zostať v platnosti.

Zatiaľ čo v Európe mediány klesajú a opatrenia sa uvoľňujú, časť Ázie a Južná Amerika krvácajú. Svetová zdravotnícka organizácia musela opäť vydať zásadné varovanie. Najmä o tom, že sme stále v štádiu vzostupu 1. vlny pandémie. WHO tak schladila všetky horúce hlavy uvažujúce o rýchlom oživovaní globálnej ekonomiky či o obnovení medzinárodnej dopravy.

Potiahnu nás „naše“ automobilky? Určite a vonkoncom nie ku dnu. Naopak, všetky štyri závody nadnárodných kolosov na našom území postupne nabiehajú na viacsmennú výrobu. Treba si ale uvedomiť, že predaj áut a dopyt po nich v čase korona krízy globálne významne poklesol. Presnejšie: podľa dostupných štatistík padol dosť hlboko.

Francúzske automobilky už požiadali Elyzejský palác o štátnu pomoc. Nespokojní odborári nielen vo Francúzsku žiadajú presun automobilovej výroby zo zahraničia do „domovských“ krajín. To bude problém, automobilky top 10 globálnych výrobcov majú fabriky po celej planéte, s výnimkou Antarktídy. Všade tam, kde je to pre nich výhodnejšie ako doma. Aj štyri na Slovensku.

Náš tip

Aj keď sa obmedzujúce opatrenia v našej krajine uvoľňujú, buďte obozretní. Prioritne ide stále o zdravie a život. Pandémia sa ešte zďaleka nekončí. Ani globálne, ani v našej krajinke. Reálne sme uprostred 1. kola a čakajú nás ďalšie.


A čo slovenský finančný trh?

Robí, čo sa dá a čo môže. Tvrdé crash testy po minulej kríze bankový sektor preverili a aj pripravili na aktuálnu krízu. Všetky banky pôsobiace na Slovensku nie sú slovenské a nehrozí im krach. Napriek hádkam s vládou o bankovom odvode - čo je mimochodom maslo predchádzajúcej vlády - pomáhajú.

Štát začiatkom apríla prijal lex korona, v ktorom je uzákonené aj právo na odklad splátokPísali sme nedávno o tomto opatrení, pozrite sa, či sa to oplatí. Všetky banky unisono tvrdia, že odklad splátok sa nebude zrkadliť v budúcej bonite klienta. Neuzatvorili sa ani možnosti úverov pre podnikateľov. Naopak.

Vláda je po prevzatí moci a štátu uprostred tsunami 1. vlny pandémie v jednom kole. Nerozhadzovali nám síce „vrtuľníkové peniaze“, všetky dva slovenské blackhawky boli totiž nasadené na prevážanie vzoriek testov z rómskych osád. Opatrenia prichádzali rýchlo a dnes sme v počte obetí na počet obyvateľov zrejme najlepší. Aj keď sme sa vyhli „blackoutu“ a „vypnutiu“ krajiny, ekonomika trpí.

Aktuálny prieskum neklame: podnikatelia čakali od štátu rýchlu, jednoduchú a účinnú pomoc. Mnohí čakajú doteraz. Lex korona síce platí už tretí týždeň, na uzákonenie odpustenia nájmov sa stále čaká. A to sme už v bežiacom 4. štádiu uvoľňovania.

V deň písania tohto článku premiér tvrdil, že vláda si nemôže dovoliť zrušiť núdzový stav. Právnici však upozorňujú, že ho treba zrušiť maximálne 90 dní po vyhlásení, teda do 16. júna. No a mal by trvať „v nevyhnutnom rozsahu a nevyhnutný čas.“ Uvidíme, premiér má v talóne aj „prerušenie“ núdzového stavu a jeho opätovné nasadenie po „letnej pauze“.

A čo Európska únia?

Rozbeh bol síce tradične pomalší, ale dočkali sme sa. Aj euroskeptici musia uznať, že je fajn, že sme členmi únie. Európska komisia ohlásila 27. mája rozsiahly a historicky nevídaný plán hospodárskej obnovy Európskej únie. Požiadali oň členské štáty a spoločne sa poskladajú a rozdelia si 750 miliárd eur. Z toho až 500 miliárd budú môcť krajiny únie čerpať vo forme dotácií. Slovensko má dostať 10 miliárd.

Vedeli ste...
...že finančná kríza 2020 má už teraz víťazov?

Sú to investori, ktorí chladnokrvne od februára skupovali akcie z dna spanikárených búrz. Dnes rátajú výnosy okolo 35 %.


Aké sú prognózy?

Ak ich zhrnieme bez šírenia paniky či poplašných správ: nelichotivé. Experti, ekonómovia, bankári, svetoví lídri a národohospodári sa zatiaľ zhodli v podstate na dvoch faktoch:

  1. takúto ekonomickú krízu svet ešte nezažil
  2. budeme sa z nej spamätávať dlho.

Optimistický variant opatrne tvrdí niečo o horizonte po roku 2022.

Nestrácajme nádej

Áno, mohlo to byť aj horšie. Korona kríza nás naučila aj to, že sa treba spoliehať najmä na seba. Čo sa zdravia, ale aj financií týka. Dať si poradiť od odborníkov a selektovať informácie. Sociálne siete nie sú relevantný zdroj objektívnych informácií. Práve v deň písania tohto článku Twitter začal konečne blokovať aj tweety amerického prezidenta ako nepravdivé.

Zdroje: Svetová zdravotnícka organizácia / Euractiv.sk / Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciuZdruženie podnikateľov Slovenska

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Miluje písanie, umenie, čítanie literatúry a rôznych odborných článkov s finančnou tematikou Prečítať viac o autorovi