Ak chcú Slováci investovať, najčastejšie kúpia nehnuteľnosť

Publikované 14.11.2018 Prieskum| Finančný mix

Ak chcú Slováci investovať, najčastejšie kúpia nehnuteľnosť

Slováci z dlhodobého hľadiska stále považujú za najlepšiu investíciu kúpu nehnuteľnosti. V prieskume to uviedlo až 62 % opýtaných. V roku 2016 bola táto forma investície tiež najobľúbenejšia, preferovalo ju 57 % Slovákov.

Prieskum pre ČSOB robila agentúra IPSOS, ktorá zisťovala, ako sa vyvíja záujem Slovákov o zhodnocovanie svojich úspor a ako sa mení ich finančné správanie. Kúpu nehnuteľnosti ako najlepšiu formu dlhodobej investície označilo 62 % ľudí. O niečo častejšie ju preferovala staršia generácia.

Ľudia sa k investíciám do nehnuteľností prikláňajú nielen na Slovensku, ale celosvetovo. Vlastníctvo bytu alebo domu pre nich predstavuje niečo hmotné a reálne. Samozrejme, dôležitý je aj potenciál rastu ceny. „Ceny nehnuteľností narástli od roku 2003 o asi 90 %, čo predstavuje približne priemerný ročný nárast o 6,5 %. Zároveň rástli aj ostatné ceny, ako aj platy. To znamená, ak mal niekto peniaze uložené iba doma a nehľadal iné alternatívy zhodovania finančných prostriedkov, napríklad fondy, spomínané nehnuteľnosti, akcie, atraktívne dlhopisy a podobne, tak jeho úspory stratili za posledných 14 – 15 rokov asi 50 % svojej pôvodnej hodnoty. Za nasporenú sumu si dnes človek dokáže kúpiť asi polovične veľkú nehnuteľnosť,“ povedal Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB.

Mladšia generácia (48 % opýtaných) považuje za najlepšiu formu dlhodobého zhodnocovania svojich úspor sporiaci účet. V celkovej populácii však dosiahol úroveň len 23 %.

Ako tretie najlepšie sa umiestnili investície do fondov. Až 54 % starších a 20 % mladších respondentov uvádzalo, že má s touto formou zhodnocovania financií skúsenosti. Väčšinu z nich motivujte možnosť zhodnotiť financie lepšie, ako je to v prípade sporiacich produktov.

Medzi formy investícií, o ktoré majú ľudia najmenší záujem, sa v prieskume zaradili hypotekárne záložné listy (3 %), vkladné knižky (3 %), dlhopisy (6 %)a kryptomeny (6 %). Zaujímavé je, že vkladnú knižku ako vhodnú formu investície označilo 17 % mladých, ale len 4 % starších respondentov.

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.