7 tipov ako na hypotéku pri stavbe domu

Ján Schneider   Publikované 01.07.2020 Rada| Hypotéky

7 tipov ako na hypotéku pri stavbe domu

Staviate dom a nevzali ste si Rockefellerovu dcéru? Nevadí, ak aj nenosíte cash v igelitkách, stavbu domu viete zafinancovať. Riešením je hypotéka na dom. Presnejšie: zafinancuje to banka a vy budete desiatky rokov splácať. Tiež nevadí, bývať predsa treba. Radosť z „vlastného“ bývania ale môže kaziť viacero starostí. Poradíme, ako sa im vyhnúť a čo vás čaká a neminie.

Inžinieri, znalci a poradcovia

Nemôže byť veru každý znalec, hypotekárny poradca a zároveň stavebný inžinier. Aké máme možnosti? Naučiť sa to síce dá, ale je to na roky náročného, cieľavedomého štúdia. Musíme sa zmieriť s tým, že vykopať jamu na odpad zvládneme. Z oblasti znalectva a hypoték asi dáme len to splácanie. Ostatné prakticky nemusíme vedieť, nechajme to na odborníkov. Mali by sme mať ale základný prehľad.

Mohlo to byť aj horšie

Žiť a bývať treba. Napriek neistote z možných scenárov vývoja v našej krajine v súvislosti s koronakrízou. Ak ste si istí, že dlhodobo udržíte rodinný rozpočet v takých medziach, že zvládnete hypotéku, neváhajte. Stav, ktorý sa podľa prognózy NBS v najbližšom období nezmení:

 • ekonomika je v štádiu voľného pádu
 • miera nezamestnanosti vzrastie
 • mzdy tento rok poklesnú
 • súkromná spotreba klesla, úspory rastú
 • krátkodobé úrokové sadzby sú na minime.

Posledný údaj je pre každého, kto sa chce teraz zadĺžiť, kľúčový. Nemáte dôvod váhať nad hypotékou.

Vedeli ste, že ...
… napriek koronakríze a paradoxne aj trošíčku vďaka nej sú hypotéky na slovenskom trhu  najdostupnejšie v histórii?

Dnes vôbec nie je ťažké financovať bývanie hypotékou. Nedostane ju samozrejme každý, ale dostupnosť je taká, ako nikdy.


1. Nečakajte všeobecné rady

Hypotéka na stavbu domu je zo všetkých druhov hypoték najzložitejšia. Neexistuje univerzálny návod, manuál, ktorý všetko potrebné zhrnie do bodov. Čo dom, čo klient, to hypotéka doslova ušitá na mieru. Pretože je potrebné ju vyskladať a nastaviť ako odpoveď na viacero vyhodnotených faktorov. S výsledkom: financovanie do výšky 85 % hodnoty stavby.

2. Poznajte základné faktory hypotéky na dom

 • hodnota pozemku
 • druh stavby a spôsob jej realizácie
 • stav stavby a aktuálna fáza výstavby v čase vybavovania hypotéky
 • hodnota domu – budúca i aktuálna
 • predpokladaný čas výstavby
 • lokalita.

3. Obráťte sa na profesionálov

Ak nedostanete všetky odpovede priamo vo vašej banke, nechajte si poradiť od hypotekárneho poradcu. Ako zistíte, či je poradca ten správny? Ak z vás bude len ťahať peniaze, je to podvodník. Ak ho poznajú a rešpektujú vo vašej banke, je to OK. Ideálny hypotekárny poradca je ten, ktorého ani veľmi nevidíte, lebo rieši vašu hypotéku za vás.

4. Plánujte vopred každý krok

Precíznym plánovaním každého kroku a dodržiavaním plánu sa vyhnete problémom. Tým, ktoré viete vopred predpokladať a pripraviť sa na ne. Rátajte s tým, že hypotéka na stavbu domu zvyčajne generuje aj problémy, s ktorými sa nedá vopred počítať. Hypotekárny poradca a experti v banke sú samozrejme pripravení takéto problémy operatívne a flexibilne riešiť.

5. Ako poznáte dobrú hypotéku

Nejde len o najvýhodnejšiu celkovú cenu, výšku splátky, nízke úročenie a poplatky. Ani o to, že na výstavbu dostanete čo najviac % z hodnoty stavby. Ideálne je, keď sú tieto identifikátory vyskladané čo najoptimálnejšie. Dobrá hypotéka je okrem iného aj schválená pomerne rýchlo. Bez zbytočných naťahovačiek a komplikácií. Dôležitá „vlastnosť“ dobrej hypotéky je aj jej flexibilita a bezproblémové čerpanie.

6. Koľko dostanete?

Otázka znie úplne inak. Hypotéka na stavbu rodinného domu nie je nenávratná dotácia. Je to úver na financovanie nehnuteľnosti. Banka vám požičia peniaze na výstavbu, ktoré musíte dlhodobo splácať. Takže jej ich vrátite aj s úrokmi a na konci budete majiteľ toho, čo ste postavili. Dovtedy prakticky váš dom patrí banke, za úver ručíte tým, čo postavíte. Ide teda o to, koľko financií vám banka požičia: okolo 80 % hodnoty stavby. Zbytok musíte do svojho bývania na začiatku investovať vy.

7. Peniaze nečerpáte naraz

Hypotéka na stavbu domu je pomerne zložitý dlhodobý proces. Schválené financie nedostanete naraz, budú vyplácané v tranžiach. Výška prvej tranže, ktorou naštartujete výstavbu, sa odvíja od hodnoty pozemku. Druhá tranža vychádza zo znaleckého posudku rozostavanej stavby. Všetky ďalšie tranže určuje aktuálna hodnota rozostavanej stavby. Tú určuje znalec banky, ktorá vám stavbu financuje. Počet tranží nie je prakticky obmedzený.

Náš tip

Najlepšiu ponuku hypotéky by vám mala dať vaša banka. Ak ste v nej dlhšie, má dokonale zmapovaný váš finančný život. Možno by ste sa čudovali, ako dokonale. Ak ste tak ešte neurobili, hypotéku riešte v banke, kde ste váženým klientom. V dnešných ťažkých korona časoch bude vaša banka rada, že sa u nej chcete zadĺžiť.


Čo dodať?

Hypotéka na dom nie je bezúčelový úver s návratnosťou do roka. Je to pomerne zložitý a dlhodobý proces, ktorý riešia profesionáli. Hypotekárni poradcovia a hypotekárni špecialisti v bankách. Ktorá hypotéka na výstavbu rodinného domu je najlepšia? Mala by to byť tá vaša, vyberajte ju teda precízne a nechajte si poradiť. Riešením určite nie je tá najlacnejšia. To dnes neriešte, pretože lacné sú všetky. Zamerajte sa na konkrétne podmienky, ale aj na prehľadnosť a „easy“ vybavovanie a čerpanie.

Zdroje: Národná banka Slovenska / Realitná únia Slovenskej republiky


author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Miluje písanie, umenie, čítanie literatúry a rôznych odborných článkov s finančnou tematikou Prečítať viac o autorovi