7 najčastejších trikov veriteľov

Publikované 08.05.2017 Rada| Pôžičky

7 najčastejších trikov veriteľov

Nie je pôžička ako pôžička. Niektoré úvery vyzerajú na prvý pohľad lákavo, no až po niekoľkých mesiacoch zistíte, že ste si nevybrali vôbec najvýhodnejšiu možnosť. Alebo, že ste takýto úver vôbec nepotrebovali.

V dnešnej dobe, kedy je doslova boom rozličných pôžičiek, je veľmi ťažké odolať lákavej kampani okolo nás. Všetko vyzerá tak dostupné, požičať si je veľmi jednoduché riešenie a navyše žijeme vo svete, kedy si vybavíte úver pohodlne aj z prostredia obývačky. Tieto všetky faktory ale zároveň významne zvyšujú riziko, že sa pri výbere pôžičky pomýlite. Z toho dôvodu sme sa rozhodli upriamiť vašu pozornosť na 7 najčastejších trikov týkajúcich sa úverov:

1. Vzbudenie zvedavosti neúplnými informáciami

Veľmi častým trikom je nalákanie klienta napríklad na zaujímavú výšku mesačnej splátky. Banka či nebankovka však nepovie, napríklad v reklame, o ako vysoký úver sa jedná, prípadne aká je doba splatnosti. Podstatnou informáciou je len to, že zaplatíte splátku napríklad len 59 € mesačne. To ostatné si musíte zistiť sami a vaša zvedavosť vás prinúti zaujímať sa o úver.

2. Prezentovanie len najvýhodnejších úrokov

Veľmi častým ťahákom na získanie pozornosti je nalákanie klienta na najvýhodnejší úrok. Najčastejšie je takýto úrok sprevádzaný čarovným slovíčkom „od“, čo si však len málokto všimne alebo uvedomí. V ľudskej povahe je prikrášľovať si veci pozitívnejšie a každý dúfa, že prezentovaný úrok získa. A ak aj nie, že to bude veľmi blízko neho. Pravdou je, že takýto úrok získa len málokto, ale medzitým si už veriteľ získal vašu pozornosť.


3. Zatajenie nevýhodných poplatkov

Táto stratégia je veľmi častá tak v prípade bánk, ako aj u nebankových spoločností. Reklamy často hlásia, že úvery sú bez poplatku za vybavenie alebo bez poplatku za predčasné splatenie. Realita ale môže byť taká, že veriteľ bude napríklad spoplatňovať mimoriadnu splátku alebo čiastočné predčasné splatenie. Okrem toho, určite má aj poplatky napríklad za predĺženie splatnosti či pri zmene úverovej zmluvy.

4. Naťahovanie času vybavenia úveru

Táto stratégia sa týka nielen bánk alebo nebankoviek, ale v podstate každého, kto niečo ponúka. Hneď, ako zistí veriteľ, že máte záujem o úver, môže začať úmyselne zdržovať vybavenie. Deje sa to najmä vtedy, ak vás naláka na úvodnú výhodnejšiu úrokovú sadzbu, no chce vám dať o zopár desatín vyššiu. Prečo sa to robí? Aby ste museli tak dlho čakať, až budete vlastne radi, že vám pôžičku schválili...

5. Pribalenie nevýhodného poistenia

Prax pribaliť rôzne poistenie sa týka tak bánk, ako aj nebankových spoločností. V prípade bánk je poistenie schopnosti splácania úveru napríklad pri spotrebnom úvere automatické. Nebankovky ho ponúkajú dobrovoľne, zásadne však vždy tak, aby vyzeralo výhodnejšie. V skutočnosti sú takéto poistenia veľmi diskutabilné, keďže v nich existuje veľa výluk a podmienok.


6. Príliš výhodné akcie a zľavy na pôžičky

S príchodom sezóny dovoleniek, ale napríklad aj pred Vianocami, nastáva boom na rozličné pôžičky a úvery. V prípade akejkoľvek akciovej ponuky sa treba mať na pozore a zobrať do rúk kalkulačku. Napríklad odpustenie prvých troch splátok alebo iná výhoda, ktorá sa zdá opticky zaujímavá, je obvykle vykúpená drahším úverom. Spočítajte si teda veľmi dobre, či sa vám každá akcia na pôžičky naozaj vyplatí!

7. Nevhodný typ úveru k vášmu účelu

Tento trik už žiaden seriózny poskytovateľ pôžičiek nevyužíva, ale v minulosti boli takéto prípady bežné. Snahou bolo napríklad požičať niekomu, kto chcel len zopár tisíc €, úver ručený napríklad záložným právom k nehnuteľnosti. Dnes sa to deje už výnimočne. Lepším príkladom môže byť napríklad refinancovanie starých pôžičiek novým úverom, ktorý je ale bezúčelový a tak menej výhodný, ako sú špeciálne refinančné úvery.

Kde si úver vybrať a vybaviť?

Toto je zrejme tá najdôležitejšia otázka vôbec. Základom je osloviť len overených a známych veriteľov, ktorých značka je zárukou seriózneho jednania. Ak si budete požičiavať od rozličných „no name“ finančných spoločností, takúto záruku v žiadnom prípade nemôžete očakávať.

Z tohto dôvodu si treba vyberať len z bánk a tých nebankových spoločností, ktoré majú určitú históriu a značku. Vybaviť si takéto pôžičky môžete už aj z pohodlia domova, čiže bez toho, aby ste museli niekam chodiť. Odporúčame pozrieť si naše porovnanie bankových úverov aj nebankových pôžičiek. Z našej ponuky si určite niečo vyberiete a to online a za najlepších možných podmienok!