6 finančných noviniek tohto leta: Na ktoré z nich sa môžeme tešiť?

Publikované 19.07.2017 Aktualita | Finančný mix

6 finančných noviniek tohto leta: Na ktoré z nich sa môžeme tešiť?

O lete sa hovorí, že je to tzv. uhorková sezóna. Obdobie, kedy sa nedeje nič zaujímavé a kedy nikto nečaká žiadne prevratné zmeny. Zopár výnimiek však existuje. Ak chcete vedieť, čo všetko vás čaká a ako sa vás to môže dotknúť, pozrite si prehľad nasledujúcich noviniek tohto leta:

1. Prehodnotia sa exekučné zrážky 

Dve letné novinky sa týkajú aj dlžníkov. Vzhľadom na zmenu výšky životného minima od 1. júla sa prehodnocujú aj exekučné zrážky, napríklad z dôchodkovej dávky. Dôchodcovi totiž nemôže exekútor zraziť 100 % životného minima, čo bude po novom 199,48 €. Zároveň sa pre všetkých dlžníkov otvárajú po nedávnych zmenách nové možnosti na využitie osobného bankrotu

2. Poplatky v bankách sa zmenia

Od 1.7.2017 zmenila niektoré poplatky napríklad OTP banka. Pozitívnom je, že ruší poplatok za zmenu limitu na platobných kartách cez elektronické bankovníctvo. Na konci leta zmení niektoré poplatky aj Slovenská sporiteľňa. Napríklad poplatok za výber v hotovosti bude stáť už 3 €, čo je o 1 € viac, ako doteraz.

3. Štát opäť ponúkne príspevok na zateplenie

Chcete si skrášliť svoje bývanie v staršom rodinnom dome? Ak sa rozhodnete pre zateplenie, môžete získať finančnú podporu priamo od štátu. Žiadosti o príspevok môžete podávať od prvého augusta, pričom o príspevok môže majiteľ rodinného domu požiadať pred aj po samotných stavebných prácach.

4. Úvery a hypotéky naďalej na vzostupe

Medziročný rast poskytovaných úverov pre domácnosti je cez 13 %, pričom len banky schválili ku koncu jari viac než 200 tisíc nových zmlúv na hypotekárne úvery. Počas leta je možné vystihnúť aj zaujímavé akcie jednotlivých bánk, napríklad Poštová banka ako novinku ponúka povolené prečerpanie do 300 € bez úroku.

5. Novinky v oblasti poistenia

Prvou novinkou je rozšírenie poistného krytia v životnom poistení poisťovne Axa pre existujúcich klientov. Vďaka tomuto rozšíreniu príde k lepšej poistnej ochrane v prospech klienta. Druhou novinkou je produkt ČSOB Banky a ČSOB Poisťovne. Ide o kombináciu účtu a cestovného poistenia - každý nový klient, ktorý si v banke založí účet Pohoda získa benefit v podobe cestovného poistenia k platobnej karte a to na jeden rok bez poplatku.

6. Kryptomeny zažijú boom

Virtuálne kryptomeny boli vždy zahalené rúškom tajomstva. Bitcoin, ktorý má dnes hodnotu viac ako 2500 dolárov, boom virtuálnych mien len odštartoval. Postupne sa pridávajú ďalšie, napríklad Ethereum, ktorý sa vo veľkom „ťaží“ už od minulého roka. Samotný boom kryptomien ale nespočíva v ich „ťažbe“, ale v tom, že sa čoraz viac budú obchodovať na svetových trhoch.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.