5 noviniek z oblasti financií, o ktoré nesmiete určite prísť!

Publikované 24.03.2017 Novinka | Finančný mix

5 noviniek z oblasti financií, o ktoré nesmiete určite prísť!

Začiatok roka bol veľmi bohatý na viaceré udalosti vo svete financií. Niektoré z nich sú nepochybne v prospech klientov, iné však môžu vyvolať otázniky. Viacero noviniek sa dostalo do praxe len nedávno.

Trh s bankovými úvermi, nebankovým financovaním a s financiami celkovo sa neustále mení. Pre bežného človeka môže byť občas problém zachytiť všetky zmeny, nehovoriac o tých najdôležitejších. Práve z toho dôvodu sme sa rozhodli pozrieť na 5 najvýznamnejších udalostí, ktoré sa u nás udiali od začiatku roka 2017 a ktoré sa najviac pozitívne alebo negatívne dotkli verejnosti.

mBank a jej bezúročná pôžička

Začiatkom roka vyrukovala známa internetová banka mBank s mPôžičkou s 0 % úrokom. Táto pôžička je určená pre ľudí, ktorí si ešte od banky nepožičali a zmestia sa do „limitov“ tohto typu spotrebného úveru. mPôžičku bez úroku získate totiž najviac v sume 1.500 €, pričom minimálna výška úveru môže byť 350 €.

Doba splatnosti je pevne daná - 12 mesiacov. Úrok na úvere je naozaj nulový, avšak musíte zaplatiť jednorazový poplatok vo výške 2 % zo sumy schváleného úveru. Poplatok sa platí hneď po poskytnutí úveru a je strhnutý priamo z osobného účtu v banke, na ktorý vám mBank vyplatí pôžičku.

Získajte mPôžičku aj vy!

Stačí iba vyplniť formulár a počkať na telefonické kontaktovanie od pracovníkov mBank.

Získať mPôžičku

Poštová banka zmenila logo a pridala Štartovaciu pôžičku

/data/common/multimedia/images/photo_0170831827wgqwbb.jpg

Poštová banka v snahe získať novú klientelu menila svoje logo a grafiku. Cieľom banky je expandovať najmä v rámci skupiny mladých ľudí, čomu prispôsobila aj svoju novú komunikačnú stratégiu. Okrem nového loga priniesla banka aj produkt priamo konkurujúci bezúročnej mPôžičke a to tzv. Štartovaciu pôžičku.

Tá je nielen bez úrokov, ale dokonca aj bez poplatkov. Banke tak klient vráti naozaj presne toľko, koľko si požičal a ani o cent viac. Pôžička je bezúčelová, dá sa získať v sumách 600, 800 alebo 1.000 € a jej splatnosť je určená presne na 20 mesiacov. Pri tejto pôžičke ale nemôžete využiť vernostný program Veľké Plus.

Od marca sú hypotéky menej dostupné a zložitejšie na vybavenie

/data/common/multimedia/images/byt.jpg

Tretia novinka sa týka hypoték. Zmeny v tejto oblasti boli avizované už na konci roku 2016 a do platnosti vstúpili od 1. marca 2017. Podstatou zmien je sprísniť poskytovanie hypoték pre klientov, ktorí by mohli byť v budúcnosti rizikovejší z pohľadu bonity. Hypotéky na viac ako 80 % hodnoty nehnuteľnosti sa napríklad výrazne obmedzia.

Banky tiež budú musieť prísnejšie posudzovať aj schopnosť klienta splácať hypotekárny úver. V praxi to bude znamenať, že kto má príliš nízky príjem alebo malý rozdiel medzi svojimi príjmami a výdavkami, ten dostane hypotéku buď na nižšiu sumu alebo s dlhšou lehotou splatnosti. Porovnanie ponúk býva často náročné a únavné, a preto na uľahčenie výberu "tej najvýhodnejšej" hypotéky môžete použiť aj napríklad hypotekárne kalkulačky.

Osobný bankrot je tiež po novom

/data/common/multimedia/images/rodinka.jpg

Osobný bankrot ako inštitút fyzických osôb pre oddlženie a zbavenie sa dlhov doznal tiež od začiatku marca značných zmien. Nové podmienky odstránili predošlé obmedzenia a limity, takže napríklad dnes môžu pristúpiť dlžníci k bankrotu aj v prípade, že nemajú vlastný majetok v dostatočnej hodnote alebo v prípade, že nemajú aktuálne na súdne poplatky.

Navyše sa zlepšila ochrana dlžníkov, keďže po novom im už štát prizná aj pri odpredaji celého ich majetku určitú nepostihnuteľnú sumu - konkrétne až 10.000 €. Bankrot je teda oveľa dostupnejší, lacnejší a v konečnom dôsledku výhodnejší, čo znamená, že viac ľudí sa dokáže zbaviť nesplatiteľných dlhov a začať tak svoj život „od znova“. Viac sa môžete dočítať v článku >>AKTUÁLNE: Osobný bankrot po novom je jednoduchší. Toto všetko sa zmenilo<<

Úroky nerastú, ale naopak klesajú

/data/common/multimedia/images/photo_0162912125hznniy.jpg

Zaujímavým momentom je vývoj úrokových sadzieb. Hoci sa koncom roka zdalo, že po rekordnom roku 2016 musia zákonite ísť úroky na hypotékach nahor, vôbec sa tomu tak nedeje. Naopak, viacero bánk našlo „nové dno“ úrokových sadzieb, napríklad Slovenská sporiteľňa či VÚB s úrokom od 1,39 % alebo Prima Banka s úrokom od 1,20 % ročne.

Začiatok jari tak napriek niektorým negatívnym novinkám pri posudzovaní bonity klienta evidentne praje financovaniu bývania cez hypotekárne úvery. Pokiaľ by ste chceli využiť túto priaznivú situáciu, využite naše online porovnanie hypoték aj s možnosťou požiadania o hypotekárny úver priamo cez internet z pohodlia svojej obývačky.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.