5 finančných omylov a chýb. Niektoré z nich robíte určite aj vy.

Publikované 08.12.2017 Rada | Finančný mix

5 finančných omylov a chýb. Niektoré z nich robíte určite aj vy.

Štatistiky hovoria jasnou rečou, Slovákom sa darí čoraz viac. Ukazuje to napríklad rast cien nehnuteľností, ktoré si kupuje, ale aj nárast sumy, ktorú vieme každý mesiac odložiť. Na jednej strane viac zarábame a vieme viac sporiť, na druhej strane viac míňame a s usporenými peniazmi nevieme správne hospodáriť. Navyše, väčšina ľudí má stále pocit, že na tom nie je finančne tak dobre, ako to hovoria štatistiky. Kde je problém?

Nadácia Partners spolu s agentúrou Focus nedávno zrealizovali prieskum, ktorý sa týkal práve oblasti financií. Z prieskumu vzišlo niekoľko naozaj alarmujúcich čísiel, podľa ktorých:

  • až 63 % oslovených si nevytvára dostatočnú rezervu a až 94 % ani dlhodobé aktíva
  • viac ako 50 % z nás spláca nejaký úver alebo pôžičku
  • až 85 % respondentov smeruje peniaze do neprimerane vysokej spotreby

Pozreli sme sa na najčastejšie finančné omyly, ktoré nás stoja šancu na lepšiu finančnú situáciu:

1. Akékoľvek pôžičky sa hodia na čokoľvek

/data/common/multimedia/images/moneysave.jpg

Nízke úroky a všadeprítomná reklama dnes doslova lákajú na pôžičky a úvery. Toto platilo aj v minulosti, no dnes je problém akosi viac vypuklejší. Hovoria o tom aj rekordné čísla bánk v objeme poskytnutých úverov. Pôžičky v princípe nie sú zlé, ak sa dobre použijú. Veľa ľudí ich ale pokladá za univerzálne riešenie hocičoho. Ak sa k tomu pridá zlé využitie úveru, napríklad použitie kontokorentu na dlhodobé splácanie, ide doslova o vyhadzovanie peňazí von oknom. Využívajte preto úvery len na to, čo naozaj potrebujete a použite taký typ úveru, ktorý sa na daný účel skutočne hodí!

2. Požičať si? Ani za nič na svete

/data/common/multimedia/images/photo_0163121633txicmg.jpg

Druhým extrémom je odmietanie pôžičiek a úverov ako všeobecného „zla“. Nuž, aj to je názor, ale zlý. Šetriť si napríklad na bývanie len preto, že nechcete hypotéku kvôli doslova zanedbateľnému preplateniu, je cesta do pekla. Takýmto štýlom sa totiž k vlastnému bývaniu dostanete až na dôchodku, kedy už bude neskoro. Práve naopak, hypotéky predstavujú zrejme ten najlepší príklad, že aj požičané peniaze môžu byť správne investované bez straty reálnej hodnoty.

3. Poistiť všetko alebo nič

/data/common/multimedia/images/photo_0162871126sjjrzz.jpg

Podobne ako v prípade úverov a pôžičiek, aj tu Slováci až príliš často uplatňujú dva extrémy. Prvý je, že odmietajú poistenie ako v princípe zlé či nepotrebné. Druhým extrémom sú ľudia, ktorí poistia všetko a to aj bez rozmyslu. Nečítajú podmienky, nezisťujú si poistné plnenia a výnimky, jednoducho len podpíšu poistenie a platia ho do nekonečna.

Tu platí, že absencia poistenia domácnosti či PZP vás vyjde skôr či neskôr veľmi draho. Taktiež nepoistiť väčší úver alebo neuzavrieť životné poistenie, ak máte rizikovú prácu, je veľká nezodpovednosť voči vám aj vašim blízkym. Pri každom poistení, ktoré uzatvoríte, dôsledne porovnávajte ponuky poisťovní navzájom a zároveň aj poistné programy v rámci jednej poisťovne. Uzatvorte len to poistenie, ktoré potrebujete, ale s efektívnym a účinným plnením!

4. Sporenie je zbytočné, investovanie riskantné

/data/common/multimedia/images/savemoney.jpg

Veľká chyba, ktorú robí väčšina ľudí, je absencia sporenia. Sporiace účty síce neprinášajú závratné úroky, ale sporiť sa dá aj bez nich. Rovnako tak je chybou držať peniaze na bežnom či termínovanom účte, ide doslova o mrhanie potenciálom. Aký by mal byť správny postup? Odkladať si peniaze, no nie len tak „podaromnici“ do banky na účet, ale investovať ich. Vyberte si správnu formu investovania, napríklad podielové fondy či dlhopisy, a uvidíte, že investovanie je efektívna cesta zhodnotenia úspor!

5. Žiaden prehľad o príjmoch a výdavkoch

/data/common/multimedia/images/photo_0162231512zmpgau.jpg

Viete, z akého dôvodu si robia štáty či firmy rozpočty, plány a odpočty? Aby mali prehľad vo svojich príjmoch a výdavkoch. A presne z toho istého dôvodu by ste si mali robiť podobný prehľad aj vy. Zapisujte si každý mesiac výšku príjmov v domácnosti a po položkách aj výšku výdavkov. Snažte sa odlíšiť bežné výdavky na domácnosť, osobné výdavky, mimoriadne výdavky, výdavky na úvery, sporenie, poistenie a podobne. Čím viac informácii máte, tým lepšie viete identifikovať, kde sú možnosti na úsporu a kde sa oplatí naopak pridať.

Tak čo, ktoré z vyššie uvedených chýb robíte vy? Skúste si dať do nového roka záväzok: každý mesiac sa zameriate na jednu z nich a pokúsite sa ju vyriešiť. Uvidíte, koľko peňazí dokážete navyše získať a tiež to, že sa s nimi dá hospodáriť oveľa lepšie, ako doteraz!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.